Warning: include(nima.js): failed to open stream: No such file or directory in /hermes/bosnaweb27a/b1207/ipw.ayande/public_html/header.php on line 2

Warning: include(): Failed opening 'nima.js' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php-5.5.22-amd64/lib/php') in /hermes/bosnaweb27a/b1207/ipw.ayande/public_html/header.php on line 2
Iranian Futurist
Iranian Futurist

Ayandeh-Negar

Welcome To Future

 

Tomorow is built today

حقوق بشر

انسان گلوبال

اندیشمندان آینده نگر

دموکراسی دیچیتال

تکنولوژی

دانش نو

تاریخ ازدیدگاه نو

 تماس با ما

ستون آزاد

محيط زيست

آينده نگری وسياست

اقتصاد و مديريت فراصنعتی

ادب وفرهنگ

خبرهای علمی

درباره ما

آرشيو مقالات

آرشيو مقالات۲ 

نظرخواننده ‌گانرابرت موگابه از ریاست حزب حاکم زیمبابوه برکنار شد
[ ]


حزب حاکم زیمبابوه روز یکشنبه ۲۸ آبان، با هدف کناره‌گیری رابرت موگابه از این حزب، نشست اضطراری تشکیل داد و در نهایت او را از این سمت برکنار کرد. در این نشست معاون برکنار شده موگابه به عنوان رهبر حزب حاکم انتخاب شد.

امرسون منانگاوا اوایل ماه جاری میلادی از معاونت ریاست جمهوری برکنار شد؛ در پی آن ارتش کنترل امور را در دست گرفت و رابرت موگابه را در بازداشت خانگی قرار داد.

قرار است رابرت موگابه روز یکشنبه با فرمانده ارتش زیمبابوه دیدار کند. ارتش خواستار کناره‌گیری وی از قدرت است.

در همین حال، کریس موتسوانگوا، یکی از چهره‌های برجسته حزب حاکم زیمبابوه، ابراز نگرانی کرده بود اگر موگابه حاضر به کناره‌گیری نشود ممکن است درگیری‌های خشونت‌آمیز در این کشور روی دهد.

پیش از برکناری موگابه از ریاست حزب، کریس موتسوانگوا، رئیس کهنه‌سربازان نبردهای آزادی‌بخش زیمبابوه، گفته بود: ممکن است ارتش برای حفاظت از رابرت موگابه در مقابل حمله معترضان مجبور به رویارویی با مردم شود. وی در عین حال ابراز امیدواری کرده بود که موگابه بلافاصله از قدرت کناره‌گیری کند.

هدف از تشکیل نشست اضطراری حزب حاکم زیمبابوه، درخواست برای کناره‌گیری موگابه از ریاست این حزب بود. قرار است روز سه‌شنبه نیز نمایندگان پارلمان زیمبابوه، رابرت موگابه را استیضاح کنند.

یوکای سیمبانگاوی، رئیس باشگاه جوانان حزب حاکم زیمبابوه، نیز روز یکشنبه تاکید کرده بود بهتر است موگابه استعفا کند و به عنوان یک «دولتمرد سالخورده» به استراحت بپردازد. وی نیز خواستار انتصاب دوباره معاون ریاست جمهوری شده بود.

یکی از افراد بلندپایه حزب زانو-پی اف روز جمعه ۲۶ آبان به خبرگزاری رویترز گفته بود: «اگر (موگابه) لجاجت به خرج دهد، ما برنامه داریم که روز یکشنبه او را برکنار کنیم».

او همچنین گفت: «وقتی موگابه برکنار شد، روز سه‌شنبه (۳۰ آبان) استیضاح می‌شود».

رابرت موگابه که از زمان استقلال زیمبابوه در سال ۱۹۸۰ رهبری این کشور را در دست دارد، همچنان اصرار می‌ورزد که در راس قدرت بماند.

ارتش سه‌شنبه گذشته در یک اقدام «بدون خونریزی» کنترل زیمبابوه را به‌دست گرفت. ارتش می‌گوید که کودتا نکرده و رابرت موگابه همچنان رئیس‌جمهور است.

ژنرال‌های ارتش نگران آن بودند که موگابه قدرت را به همسر جنجالی‌اش گریس، واگذار کند. همسر موگابه نیز در بازداشت خانگی به‌سر می‌برد.

رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه، روز جمعه برای نخستین‌بار پس از بازداشت خانگی در یک مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان حضور یافت.

حضور او در این مراسم در حالی صورت گرفت که ارتش گفته بود «پیشرفت عمده‌ای» در مذاکرات برای کناره‌گیری موگابه صورت گرفته است. رهبران آفریقایی در این گفت‌وگوها میانجی‌گری کرده‌اند.

روز یکشنبه اینوسنت گونسه، رهبر حزب اپوزیسیون «ام‌دی‌سی-تی» گفت: «اگر موگابه تا روز سه‌شنبه کنار نرود، به همان قطعیت طلوع خورشید از مشرق، روند استیضاح به‌جریان خواهد افتاد.»

وی همچنین گفت حزب متبوعش با حزب حاکم زانو-پی اف در تماس است.

پیشتر حزب «ام‌دی‌سی-تی» تلاشی ناکام برای استیضاح موگابه داشت اما اکنون حزب متبوع موگابه علیه رهبر خود، شورش کرده است.


منبع:
بازگشتinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995