Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


آخرین گزارش‌ها از بازار ملتهب ارز؛ «دلار مرز شش هزار تومان را رد کرد»

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[09 Apr 2018]   [ ]


خبرگزاری‌ها و صرافی‌ها در ایران عصر روز دوشنبه ۲۰ فروردین از افزایش قیمت دلار آمریکا و گذر آن از مرز شش هزار تومان خبر دادند. موضوعی که به نگرانی‌ها از عرضه دلارهای تقلبی به بازار و التهاب بیشتر دامن زده‌ است.

با این حال برخی منابع خبری داخل ایران، اذعان می کنند که قیمت‌های اعلام شده صرفا روی تابلوی صرافی‌هاست و خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد و دلاری برای خرید و فروش در بازار نیست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، برخی صرافان قیمت فروش هر دلار آمریکا را شش هزار و یکصد تومان اعلام می‌کنند که رکوردی تازه برای این ارز به حساب می‌آید. سایت‌های «فی‌بازار» و «مثقال» که اخبار مربوط به ارزهای خارجی و سکه را منتشر می‌کنند نیز این رقم را تایید کرده‌اند.

در همین حال، محمد باقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهوری ایران و رئیس سازمان برنامه و بودجه، روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما، شرایط بازار ارز را «غیرقابل قبول»، توصیف کرد و در عین حال «انتقادها به عملکرد دولت» را «وارد دانست.»

نوبخت «بازگشت تعادل به بارز ارز» را نیازمند «سیاست‌هایی وسیع‌تر از حوزه عمل بانک‌مرکزی» دانست و اعلام کرد که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران ماموریت ویژه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول خود برای چاره اندیشی درباره بازار ارز محول کرده است که در همین راستا، جلسات متعددی برگزار شده است.

به گفته سخنگوی دولت، شرایط فعلی بازار ارز «برخلاف میل» دولت است. رئیس سازمان برنامه و بودجه، بدون اعلام جزییات برنامه‌ها و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی برای کنترل قیمت ها در بازار ارز، تاکید کرد که با «نهایی شدن سیاست‌های مورد نظر دولت و استفاده از تمام ظرفیت‌های نظام»، قطعا در روزهای آینده بازار ارز، «متعادل خواهدشد.»

با این‌حال، به گزارش خبرگزاری ایلنا، صرافی‌های چهارراه استانبول و خیابان فردوسی، تا پیش از ظهر روز دوشنبه، ۲۰ فروردین، روی تابلوهای خود قیمت خرید هر دلار آمریکا را پنج هزار و ۷۰۰ تومان، و قیمت فروش این ارز را شش هزار تومان ثبت کرده بودند که در ساعات بعدازظهر روند افزایش دلار ثابت ماند.

به نوشته این خبرگزاری، صرافی‌های واقع در خیابان پاسداران تهران حتی قیمت فروش دلار را تا شش هزار و ۱۰۰ تومان نیز اعلام می‌کنند.

اما در گزارش ایلنا، تأکید شده است که صرافان حاضر به خرید و فروش دلار نیستند و دادوستد در این بازار قفل شده‌است.

بررسی وب‌سایت‌های مربوط به صرافی‌ها نیز بایانگر آن است که شماری از آنها از قیمت‌های جدید ارز را به‌روز نکرده‌اند و همچنان همان قیمت‌های روزهای گذشته بر تابلوهای آنها نقش بسته است.

قیمت فروش هر دلار آمریکا در وب‌سایت‌های برخی رسانه‌های اقتصادی همچون «اقتصاد نیوز»، تا میانه روز دوشنبه، قیمت دلار را در کانال نوسانی پنج هزار و ۸۰۰ تومان ثبت کردند که تا پنج هزار و ۸۵۰ تومان می‌رسید.

میانیگن قیمت فروش دلار آمریکا در سامانه نظارت ارز، «سنا» که بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه نظارت ارز از سوی صرافی‌های مجاز کل کشور است، تا میانه روز دوشنبه، میانگین قیمت هر دلار آمریکا را بیش از پنج هزار و ۲۰ تومان ثبت کرد، این سامانه میانگین قیمت دلار در پایان روز کاری دوشنبه را تا ۴ هزار و ۹۸۰ تومان، تعدیل کرد.

در ساعات پایانی روز کاری دوشنبه، انتشار اخبار مربوط به عرضه ارز از سوی پتروشیمی‌ها به بازار توانست روند فزاینده قیمت دلار را متوقف کرده و حتی با تعدیل روبرو سازد.

با توجه به اینکه حضور این بازارسازها در بازار ارز دیرهنگام رقم خورد، نمی توان نسبت به تاثیر حضور آنها در بازار با قطعیت اظهارنظر کرد، اما اعلام حضور پتروشیمی‌ها در بازار ارز و عرضه ارزهای صادرات این بخش به بازار می‌تواند نشانه‌ای از سمت‌گیری سیاست‌های دولت و بانک‌مرکزی در بازار ارز تلقی شود، حال باید تحولات قیمتی را در بازار ارز، در روزهای آتی رصد کرد، تا میزان موفقیت این برنامه‌ها و سیاست‌ها، روشن شود.

به گزارش روزنامه «دنیای اقتصاد»، از روز یکشنبه بازار ارز در تهران بازاری امنیتی بود و کمتر فعالی در این بازار حاضر بود حتی اسکناس‌های دلار و یورو را جابه‌جا کند.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری‌های داخلی، جو بازار ارز در خیابان‌های فردوسی، منوچهری و چهارراه استانبول روز دوشنبه نیز با حضور نیروهای انتظامی و پلیس، جوی امنیتی و پلیسی بود.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، صرافی‌ها روز یکشنبه نیز تمایلی به انجام داد و ستد نداشتند و قیمت‌های اعلام شده که مرزهای مقاومتی قیمتی را یکی پس از دیگری جابه‌جا می‌کرد، عمدتاً قیمت‌هایی کاغذی بودند که دادوستدی روی آنها انجام نمی‌گرفت.

در این میان صف طولانی متقاضیان خرید اسکناس دلار در برابر صرافی‌های بانک‌های رسمی بیانگر قیمت پایین دلار عرضه شده رد این صرافی ها بود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، صرافی بانک ملی ایران تا میانه روز دوشنبه، هر دلار آمریکا را حتی کمتر از پنج هزار تومان با نرخ چهار هزار و ۹۶۹ تومان، عرضه می‌کرد، روز یکشنبه نیز صف‌های طویلی در برابر صرافی‌های وابسته به بانک‌ها تشکیل شده بود تا آنجا که حتی برخی خریداران و متقاضیان دلار موفق نشدند، خرید خود را انجام دهند.

با اینکه قیمت انواع سکه نیز تحت تأثیر افزایش قیمت دلار، فزاینده بود، اما خرید و فروش سکه بدون محدودیت انجام می‌‌شود و بازار سکه و طلا همچون بازار انواع ارز به ویژه دلار و یورو، بازاری قفل شده نیست.

بر اساس گزارش‌ها، قیمت خرید سکه تمام بهار آزادی، روز دوشنبه، به یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان رسید و هر سکه تمام بهار آزادی، تا یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان هم فروخته می شد.

دلایل التهابات بازار ارز

در هفته‌های اخیر درباره دلایل گرانی قیمت انواع ارز در ایران به ویژه افزایش قیمت دلار، گمانه زنی های مختلفی انجام گرفته‌است، مهم‌ترین عواملی که به عنوان عوامل افزایش قیمت دلار از آن یاد می شود، جو روانی بازار ناشی از بالاگرفتن تنش بین ایران و آمریکا و احتمال خروج ایالات متحده از برجام است.

همچنین به فشار دلار برای رسیدن به ارزش واقعی برابری این ارز در برابر ریال و ناتوانی دولت و بانک‌مرکزی در برابر این روند نیز اشاره می‌شود.

یکی دیگر از عواملی که به عنوان عامل برهم خوردن ثبات بازار ارز از آن یاد می‌شود تمایل دولت به فروش دلار به قیمتی بالاتر برای جذب ریال بیشتر است که دولت آن را تکذیب کرده است.

فشار بانک مرکزی بر بانک ها برای کاهش نرخ های سود بانکی سپرده‌های کوتاه مدت و خروج این سپرده‌ها از بانک‌ها و حرکت به سمت بازار ارز، از دیگر عوامل مؤثر بر افزایش قیمت‌ها در بازار ارز، به شمار می‌رود.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت که افزایش نرخ ارز «مبنای اقتصادی ندارد» و «التهابات سیاسی، بورس و سفته‌بازی می‌تواند بر این بازار اثرگذار باشد».

اما حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی در صفحه توئیتر خود با نوشتن دو توئیت تلویحاً، دست‌های پشت پرده را به عنوان عوامل این نوسانات در بازار ارز معرفی کرد.

آقای آشنا در یکی از توئیت‌های خود که روز یکشنبه منتشر شده، تأکید کرد که «مشکل فقط چهار راه استانبول نیست؛ بخشی از مشکل چهار راهی است که به استانبول، اربیل، دوبی و ... منتهی می‌شود».

او نوشت که «مردم و دولت نه تسلیم بحران‌سازی اجتماعی دی ماه شدند و نه تسلیم بحران‌سازی اقتصادی، ارتباطی و اطلاعاتی اردیبهشت می‌شوند».

شماری دیگر از فعالان سیاسی همچون مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نقش «دولت پنهان» و «دولت در سایه» را در رقم خوردن این تنش قیمتی در بازار ارز، پررنگ کردند که به نوعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی منتقد و مخالف دولت حسن روحانی را در به وجود آوردن این وضعیت مقصر می‌دانستند.

البته حسام‌الدین آشنا در توئیت دیگری، انگشت اتهام برهم خوردن ثبات رد بازار ارز را به سمت عربستان سعودی چرخاند و با تهدید ضمنی نوشت: « پایتختی که به دنبال راه‌اندازی جنگی با واسطه و چندلایه علیه تهران است باید مراقب باشد صبوری فرزندان سلمان فارسی هم حد و حدودی دارد».

افزایش ناگهانی و رکوردزنی قیمت دلار در چند روز اخیر در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب داشته و بسیاری از کاربران در توئیتر با هشتگ #سقوط_ریال نظرات و مشاهدات خود در این زمینه را منتشر می‌کنند.

قرار است مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک‌مرکزی، روز دوشنبه در کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر شده و درباره تحولات بازار ارز به نمایندگان عضو این شورا، توضحیاتی دهند.

خبرهای دیگر از همین منبع در سایت آینده‌نگری:


منبع:
پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۶ آوریل ۲۰۱۸

اخبار روز

+ صادق لاریجانی از کتک زدن یک دختر «بی‌حجاب» توسط مامور نیروی انتظامی حمایت کرد 

+ شعار «دشمن ما همین‌جاست»؛ این بار در کازرون 

+ فاطمه کروبی: روحانی برخلاف سوگندش حقوق محصوران را تأمین نکرد 

+ انتقاد رهبران اصلاح‌طلبان از عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی روحانی 

+ حکم اعدام بهمن ورمزیار پس از یک روز توقف، اجرا شد 

+ ادامه اعتصاب بازاریان در استان کردستان 

+ اعتراض شهروندان چهارمحال بختیاری به طرح‌های انتقال آب‎ 

+ کشاورزان اصفهانی پیش از این نیز شعار داده بودند: سوریه را رها کنید، فکری به حال ما کنید 

+ پوشش زنده: حملات موشکی آمریکا، بریتانیا و فرانسه علیه حکومت سوریه 

+ خبر بازداشت شهروند ایرانی مقیم سوئد در بازگشت به ایران تائید شد 

+ عادل الجبیر: باید جلوی صادرات انقلاب و فرقه‌گرایی ایران را گرفت 

+ آخرین گزارش‌ها از بازار ملتهب ارز؛ «دلار مرز شش هزار تومان را رد کرد» 

+ چهار ایرانی» در جریان حمله به پایگاه هوایی حمص در سوریه کشته شدند 

+ روسیه می گوید تحريم های جديد آمریکا را بی پاسخ نخواهد گذاشت 

+ وسعت دریاچه ارومیه باز هم کاهش داشته است 

+ علم‌الهدی: فیلتر کردن تلگرام را به گردن رهبری نیاندازید 

+ نماینده مجلس ایران: مبارزه با فساد باید از دفتر رهبر آغاز شود 

+ هشدار ولیعهد عربستان در مورد احتمال «جنگ آینده با ایران» 

+ تصادف‌های جاده‌ای ایران در یک روز ۲۰ کشته داد 

+ وزارت دفاع عراق رسیدن دو جت اسرائیلی به حریم هوایی ایران را تکذیب کرد 

+ رئیس سازمان سوادآموزی از وجود نزدیک به دو میلیون زن بیسواد در ایران خبر داد 

+ سفیران اتحادیه اروپا اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را بررسی کردند 

+ کشف ۱۴ تن مواد مخدر در ایران در هفته نخست سال جدید 

+ وزیر خارجه فرانسه نیز ایران را به تامین سلاح برای حوثی‌ها متهم کرد 

+ نماینده مجلس: بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز در ماه‌های پایانی ۹۶ از ایران خارج شد 

+ عبدالفتاح سلطانی موقتا به اعتصاب غذای خود پایان داد 

+ ائتلاف نظامی عربستان، ایران را تهدید به تلافی حمله موشکی حوثی‌ها کرد 

+ فرمانده پلیس ایران، تحصن و تجمع دراویش گنابادی را «فتنه بزرگ» دانست 

+ صدها راهپیمایی در حمایت از کنترل اسلحه در آمریکا برگزار شد 

+ ناصر مکارم‌شیرازی: حجاب، اجباری نیست الزامی است 

+ پسر کروبی: سه مامور امنیتی نامه پدرم را مانع رفع حصر رهبران جنبش سبز دانستند 

+ وزش تندباد در سه استان ایران دستکم «سه کشته» برجای گذاشت 

+ محاکمه ۴ فعال سندیکایی نیشکر هفت‌تپه؛ اتهام: شرکت در اعتصاب 

+ حسن روحانی: برخی روی فرکانس اعتراض‌های مردم پارازیت می‌اندازند 

+ دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست 

+ انتشار دو نامه احمدی‌نژاد به خامنه‌ای: ۴۰ سال است هیچ نوع آزادی نداریم 

+ بقایی: سه میلیون و ۷۶۶ هزار یورو مندرج در کیفرخواست هدیه سلیمانی به احمدی‌نژاد بود 

+ مشایی حکم حبس بقایی را مقابل سفارت بریتانیا به آتش کشید 

+ نماینده مجلس خبر مرگ طالب بساطی در زندان را تأیید کرد 

+ فرزندان سیدامامی از نخست‌وزیر کانادا برای خروج مادرشان از ایران کمک خواستند 

+ استیضاح وزیر راه و شهرسازی ایران در مجلس رای نیاورد 

+ انتقاد جنتی از روحانی و معترضان به حجاب پس از ابقا در مجلس خبرگان 

+ بازداشت «۱۱ فعال کرد» در مریوان به اتهام «حمایت از کردهای عفرین» 

+ صادق زیباکلام به حبس و محرومیت از فعالیت اجتماعی و سیاسی محکوم شد 

+ رضا شهابی، فعال کارگری، «از زندان آزاد شد» 

+ دادستان تهران: برخی از متهمان اعتراضات دی‌ماه به یک تا پنج سال زندان محکوم شدند 

+ پایان ۲۵ سال امامت جمعه احمد جنتی در تهران 

+ کشاورزان شرق اصفهان «خسارت نکاشت محصول می‌گیرند» 

+ هشدار دادستان کل ایران: با عوامل مؤثر در جریان شیرازی برخورد می‌کنیم 

+ محمد ثلاث «قتل عمد مأموران انتظامی» در خیابان پاسداران را رد کرد 

+ نیکی هیلی در دیدار با نتانیاهو: اکنون زمان تمرکز بر ایران است 

+ بهبود نسبی تجارت خارجی آمریکا و ایران در ژانویه 

+ ۲۰ تن از بازداشت‌شدگان مراسم روز جهانی زن در ایران به زندان منتقل شدند 

+ هشدار امامان جمعه در مورد حجاب؛ «به کوری چشم مخالفان این حکم را اجرا می‌کنیم» 

+ پلیس لندن مهاجمان سفارت ایران را «دستگیر کرد» 

+ معاون شهردار تهران: بدهی‌های شهرداری «حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان» است 

+ فرانسه: ایران با خطر تحریم روبرو می‌شود اگر نگرانی‌ها از برنامه موشکی‌اش را رفع نکند 

+ اذعان وزیر کشور به بی‌نتیجه بودن «شدّت و حدّت» جمهوری اسلامی در برخورد با حجاب 

+ واکنش دادگستری خوزستان به اعتراض کارگران در اهواز؛ «صبر ما اندازه‌ای دارد» 

+ محمد راجی، از دراویش گنابادی، در دوره بازداشت درگذشت 

+ آمریکا و سه کشور اروپایی عدم پایبندی ایران به تحریم‌ تسلیحاتی یمن را محکوم کردند‎ 

+ شورای حقوق بشر سازمان ملل: در یکسال گذشته ۴۸۲ تن در ایران اعدام شده‌اند 

+ جنتی: رفراندومی بالاتر از ۲۲ بهمن در دنیا وجود ندارد 

+ رسول خادم پس از اظهارات جنحالی‌اش از ریاست فدراسیون کشتی کناره‌گیری کرد 

+ «خودداری» فرودگاه مونیخ از سوخت‌رسانی به هواپیمای ظریف 

+ یک نماینده مجلس: ۷۰ درصد بودجه سالانه بدون رای نمایندگان بسته می‌شود 

+ کارشناسان سازمان ملل: ایران برخورد با فعالان محیط‌ زیست را متوقف کند 

+ ماموران امنیتی «مانع حضور محمد خاتمی» در مراسم سالگرد افتتاح کتابخانه ملی شدند 

+ محمدرضا باهنر: مقام‌های قضایی منتظر شرایط برخورد با احمدی‌نژاد هستند 

+ وزیر راه‌وشهرسازی: ایران در حال زوال اجتماعی است 

+ معاون وزارت راه: تکمیل مسکن مهر ۱۱ هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد 

+ نماینده مجلس: پنج سال زندان برای نوجوان معترضی که پرچم پایین کشید 

+ عملیات پهپادها و هلی‌کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت آسمان 

+ فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی بیکار دکترا داریم 

+ وکلای سیدامامی: از مسئولان برنامه تلویزیونی شکایت می‌کنیم 

+ دادگاهی در ترکیه شش خبرنگار را به حبس ابد محکوم کرد 

+ قطر خواستار یک اتحاد نظامی شبیه به اروپا برای منطقه خاورمیانه شد 

+ ترزا می: همانند آمریکا نگران فعالیت های بی ثبات کننده ایران هستیم 

+ مشایی: قوه قضائیه ایران متهم به قتل است؛ مگر آنکه خلافش ثابت شود 

+ روحانی یک کمیته چهار نفره‌ را مامور رسیدگی به «حوادث ناخوشایند» در بازداشتگاه‌ها کرد 

+ شماری از حقوقدانان بین‌المللی خواستار توقف انکار آزار بهائیان در ایران شدند 

+ روحانی خواستار استفاده از «همه‌پرسی» در موضوعات مورد اختلاف شد 

+ محمود صادقی: معاون سازمان محیط زیست بازداشت شده است 

+ ایران «دخالت در سرنگونی» جنگنده اسرائیلی را تکذیب کرد 

+ بقایی: اگر اتهام‌ها درست است چرا فرماندهان سپاه قدس دادگاهی نمی‌شوند؟ 

+ زمین لرزه ۶.۴ ریشتری در تایوان چند ساختمان بلندمرتبه را کج کرد 

+ اردوغان: آمریکا در شمال سوریه علیه منافع ترکیه، ایران و روسیه عمل می‌کند 

+ باقر نمازی ۸۱ ساله در پی احضار مقامات زندان به اوین بازگشت 

+ نماینده مجلس: دختران خیابان انقلاب، نتیجه «اشتباه ما» بود 

+ عضو کمیسیون قضایی مجلس: قصد داریم از زندان‌های بیشتری بازدید کنیم 

+ چین: هنوز برای بیرون آوردن نفتکش غرق‌شده ایرانی تصمیم نگرفته‌ایم 

+ نامه اعتراضی هنگامه شهیدی به رئیس قوه قضائیه: بدون مدرک، شش ماه زندانی بودم 

+ ناوئرت: خواستار آزادی همه آمریکایی‌های زندانی در ایران هستیم 

+ ادامه یخبندان در ایران؛ شهردار تهران: مشکلات ناشی از ضعف امکانات است 

+ یک شهروند زرتشتی و همسرش در ایران به حبس و مصادره اموال محکوم شدند  

+ «فراخوان» بانک چینی برای افتتاح دوباره حساب‌های مسدودشده ایرانیان 

+ اعضای کمیته پیگیری رفع حصر مجلس خواستار دیدار با موسوی، رهنورد و کروبی شدند 

+ صدراعظم آلمان درباره روند افزایش «نژاد پرستی و یهودی ستیزی » در کشورش هشدار داد 

+ میلوش زمان برای یک دوره پنج ساله دیگر رئیس‌جمهور چک شد 

+ «افزایش مرگ‌ومیر» کودکان سرمازده در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995